Przy padającym deszczu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy na budynku sanatorium”Górka” poświęconej pamięci Mariana Dworczyka i jego żony Haliny,którzy w czasie II wojny światowej uratowali od zagłady rodzinę żydowską. Na uroczystość przybyli z różnych stron kraju potomkowie Państwa Dworczyków.
Spotkanie otworzył Pan Janusz Rozborski, skarbnik Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju-fundatorów tablicy, relacjonując proces przygotowań do realizacji zamierzenia uhonorowania Państwa Dworczyków. W swoim przemówieniu,Pan Waldemar Sikora,Burmistrz Buska-Zdroju powitał gości w osobach Zbigniewa Koniusza,Wojewody Świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego,Marszałka ,Zarząd Uzdrowiska i wszystkich zebranych,a także odniósł się do tematu znaczenia pamięci o przeszłości dla budowania przyszłości. Odsłonięcia tablicy dokonali Pani Ewa Dworczyk i Shlomo Zihari z Izraela.Obydwoje zabrali następnie głos dziękując wszystkim,którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do upamiętnienia bohaterskiego czynu Haliny i Mariana Dworczyków.
Kolejnym etapem uroczystości była wspólna modlitwa pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Andrzeja Jankoskiego. Po poświęceniu tablicy głos zabrał Pan Krzysztof Lipiec,Poseł na Sejm Rzeczypospolitej, podkreślając godne zachowanie Polaków w czasach okupacji niemieckiej i obowiązku pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń. Z kolei Pan Robert Frej,Prezes Uzdrowiska nawiązał do lokalnych inicjatyw zachowania pamięci o naszej przeszłości.
Część oficjalną zakończył prowadzący uroczystość Jarosław Zatorski,reprezentujący organizatora,czyli Buskie Stowarzyszenie Kulturalne udzielając głosu Annie Lewkowicz,ocalonej od zagłady przez rodziny Laskowskich i Karbowniczków z Pawłowic, koło Pińczowa. Jej wystąpienie było znakomitym zakończeniem uroczystości. Mimo padającego deszczu Pan Waldemar Sikora,Burmistrz Buska-Zdroju spacerem poprowadził Pana Michała Dworczyka i Jego rodzinę opowiadając o przemianach jakie zaszły w naszym mieście.Przeiście kładką oraz nowymi prospektami spacerowymi wywarło duże wrażenie na Panu Ministrze. Po podejściu do pomnika Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana Pan Minister wraz z Panem Burmistrzem złożyli w hołdzie dla artysty bukiet kwiatów przy dźwiękach muzyki z filmu „Pianista” autorstwa Wojciecha Kilara zagranej na klarnecie przez Weronikę Justyniarską z Szańca.
Dalsza część Spotkań odbyła się w Domu Kultury. Rozpoczął ją Jarosław Zatorski prezentując książkę pt. „Podróż bez końca” autorstwa ocalonej od zagłady przez Państwa Dworczyków Matyldy Engelman. Jej promocję poprowadziła Anna Szumańska z ,która jest tłumaczką tejże książki. Dokonała tego znakomicie zapraszając do rozmowy kolejno: Ewę Dworczyk,Madalenę Trzeskowską-Kubasik, Małgorzatę Grabską i Roma Lewkowicza z Izraela. W przerwach pomiędzy rozmowami piosenki Leopolda Kozłowskiego zaśpiewały Patrycja Jędrzejowska z Bielin,Iga Podsiedlik z Woli Zofiowskiej koło Gnojna i Agata Zatorska z Suchowoli obok Chmielnika. Ten przepełniony wspaniałymi wrażeniami dzień zakończyła kolacja z daniami przedwojennego Chmielnika oraz przyjętym owacyjnie przez publiczność spektaklem teatralnym „Aj waj,czyli historie z cynamonem”.