Busko też pamięta

Tak, jak by tu nas nie było…

W tym roku uroczyście obchodzimy 80 rocznicę tzw. Aktion Reinhardt czyli operacji wymordowania Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego w latach 1942-1943. Aktion Reinhardt była częścią nazistowskiego planu eksterminacji europejskich Żydów, zatwierdzonego na słynnej konferencji najwazniejszych urzędników III Rzeszy w podberlińskim Wannsee 20 stycznia 1942r.  „ W wyniku planowej akcji Zagłady, w której kluczowe miejsce znajduje Aktion Reinhardt, Niemcy wymordowali 2,9 mln polskich Żydów czyli prawie 90% populacji żyjącej na terytorium II Rzeczpospolitej przed II wojną światową. Unicestwiono nie tylko ludzi. Zniszczono trwale unikalny świat żydowskich sztetli. Polska tradycja i kultura, charakteryzująca się do 1939 roku wielonarodową róznorodnością, została brutalnie pozbawiona zydowskiego pierwiastka, przez tysiąc lat funkcjonujacego w polskim krajobrazie.” (Daniel Koreś, „ Tak jak gdyby nas nigdy nie było”, Muzeum Getta Warszawskiego, Warszawa , 2021) Primo Levi, włoski Żyd, więzień KL Auschwitz powiedział: To się wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć. Oto sedno tego, co mamy do powiedzenia”. To się może wydarzyć wszędzie. Zaś Marian Turski ,polski Żyd,  także były więzień Auschwitz, stwierdził : „Auschwitz nie spadło z nieba! Pamietajcie! XI przykazanie , Nie bądźcie obojętni!, bo jeżeli nie, to nawet się  nie obejrzycie jak na Was, na Waszych potomków, jakieś Auschwitz spadnie z nieba!”

            Pamięć o Zagładzie Żydów to pamięć przeciw upokorzeniu, nienawiści i  obojętności, które są doświadczeniem ludzkości jak najbardziej współczesnym, które dostrzegamy nawet dziś, tuz za polską, wschodnią granicą. Pamięć o Zagładzie Żydów to także wielkie wyzwanie dla systemu edukacji, od którego zależy kształtowanie postaw, systemu wartości młodego pokolenia.

            3 listopada 2022  roku dzięki staraniom Pani Małgorzaty Grabskiej nauczycielki historii w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju odbyło się spotkanie buskiej młodzieży szkół podstawowych i średnich ze specjalistkami ds. edukacji Muzeum Getta w Warszawie, Pań Wiesławy Młynarczyk i Haliny Postek. Otwarcia spotkania w BSCK dokonała Małgorzata Grabska, a następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, który w imieniu Samorządu Buska odniósł się do konieczności utrwalania pamięci tragicznych wydarzeń związanych z eksterminacją również buskich Żydów. W swoim wystąpieniu Pan Burmistrz złożył podziękowania organizatorom i uczestnikom za przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia. W dwóch turach osobno dla dzieci i osobno dla młodzieży przedstawicielki Muzeum Getta w Warszawie zaprezentowały wykłady historyczne dotyczące eksterminacji Żydów w latach 1942-1943, a następnie wyświetlono filmy mówiące o tamtych wydarzeniach. 

Współorganizatorami 80 rocznicy Zagłady Żydów dokonanej przez Niemców w ramach Aktion Reinhardt byli Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Muzeum Getta w Warszawie, BSCK, I LO im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju oraz Buskie Stowarzyszenie Kulturalne.