Dwa dni pełne wrażeń

XIX Spotkania z Kulturą Żydowską rozpoczęły się w słonowickim lesie koło Kazimierzy Wielkiej. Na odnowionym pomniku upamiętniającym zamordowanych przez hitlerowców w 1942 roku kazimierskich Żydów zawisła nowa tablica,a licznie zebrani uczestnicy uroczystości oddali hołd unicestwionej żydowskiej społeczności przedwojennego miasta.Przepiękny program artystyczny przygotowany przez kazimierski Dom Kultury wzbogaciły występy dzieci ze szkoły podstawowej w Wielgusie. Modlitwę w intencji pomordowanych poprowadził ks.prof. Paweł Mazanka z Uniwersytetu im.Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.Były obecne delegacje  z Burmistrzem Kazimierzy Wielkiej,Adamem Bodziochem,Burmistrzem Buska-Zdroju,Waldemarem Sikorą oraz Starostą Kazimierskim,Janem Nowakiem,Dyrektorami Szkół i innych instytucji. Głównego organizatora, Buskie Stowarzyszenie Kulturalne reprezentowali: Prezes Jarosław Zatorski,zastępca Małgorzata Grabska,Skarbnik Ewa Sierlecka oraz Katarzyna Siemieńska-Woźniak, Maria Lisowska i Włodzimierz Marchewka.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Bibliotece Publicznej,gdzie miała miejsce promocja książki p.t.”Żydzi w Historii Kazimierzy Wielkiej,autorstwa Tadeusza Kozła. W hołdzie rodzinom chłopskim ratującym w czasie wojny Żydom życie Pani Dyrektor Biblioteki Greta Dzikowska wystawiła publiczności monodram na kanwie książki Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”z Andrzejem Rogiem w roli głównej.Po znakomitym spektaklu poprzedzonym słowem wstępnym prof.Stanisława Żaka gospodarze zaprosili uczestników Spotkań na degustację potraw przedwojennej Kazimierzy Wielkiej.

Po poczęstunku dalsza część prezentacji odbyła się w miejskim amfiteatrze.To wspaniałe miejsce i liczna publiczność byli świadkami porywającego szlagieru teatralnego,pełnego żydowskiego humoru „Aj,waj!Czyli historie z cynamonem” Całość pierwszego dnia Spotkań z Kulturą Żydowską dopełniło niezwykłe dzieło akrobatyczno-cyrkowe prezentujące w oryginalny sposób prozę Singera.Była to uczta nie tylko dla dorosłych ,ale i dzieci. Kazimierza Wielka urzekła nas doskonałą organizacją wydarzeń i olbrzymią gościnnością.

Drugi dzień XIX Spotkań z Kulturą Żydowską rozpoczął się w buskim kościele p.w. Świętej Anny mszą świętą w intencji Leopolda Kozłowskiego-Kleimana oraz Żydów,byłych mieszkańców Buska-Zdroju. Wzruszającą i pouczającą homilię wygłosił ks.prof.Paweł Mazanka.Po wyjściu z kościoła zwarta grupa uczestników przeszła pod pomnik Leopolda Kozłowskiego,gdzie Pani Ewa Sierlecka w imieniu BSK i Burmistrz Waldemar Sikora złożyli kwiaty,a z głośników przemówił nagrany dwa lata temu Kozłowski. Dalsza część Spotkań odbyła się w auli Buskiego Domu Kultury.Pani Doktor Barbara Czerwińska- Niezabitowska wygłosiła wykład p.t.”Dobro i zło,a natura ludzka z punktu widzenia chrześcijaństwa i judaizmu”W części dyskusyjnej głos zabrali:prof.Krzysztof Bielecki i ks.Franciszek Siarek. Po degustacji przysmaków przedwojennej kuchni żydowskiej z Chmielnika ,uczestnicy przeszli do tężni,gdzie odbył się rewelacyjny koncert zespołu klezmerskiego „Chmielnikers”, poprzedzony krótką prezentacją piosenek żydowskich przez Agatę Zatorską.Gościem honorowym koncertu była córka autora wykonywanych piosenek Leopolda Kozłowskiego,Marta Kozłowska-Woźniak. Na zakończenie XIX edycji Spotkań z Kulturą Żydowską tym razem w Busku zaprezentował się teatr NN z Lublina i powtórzył sztukę zagraną dzień wcześniej w Kazimierzy Wielkiej”Przyjaciele Sztukmistrza”. To była przysłowiowa „wisienka na torcie”,gorąco przyjęta przez buską publiczność.

Dziękujemy Panom Burmistrzom Buska-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej i Wszystkim ,którzy nam pomogli w organizacji tej pięknej imprezy