Spotkania z Kulturą Żydowską, Kazimierza Wielka-Busko-Zdrój, 8 września 2023 rok 

                           

Już o poranku w słonowickim lesie, gdzie znajduje się   pomnik na mogile blisko 300 kazimierskich Żydów zamordowanych przez hitlerowskich oprawców w listopadzie 1942 roku, odbyła się uroczystość wspominająca tamte tragiczne wydarzenia. Warty honorowe zaciągnęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wielgusie , a po odegraniu Hymnu Państwowego i Hejnału Kazimierzy Wielkiej Burmistrz Adam Bodzioch w krótkim wystąpieniu odniósł się do historycznych wydarzeń i zaapelował  o pamięć i szacunek dla przeszłości z przestrogą dla przyszłości.

Następnie zabrała głos Pani Judit Rakowski z Nowego Jorku, mająca korzenie rodzinne w Kazimierzy Wielkiej. Po prezentacji poetyckiej uczniów szkoły w Wielgusie, obecni na uroczystości złożyli u stóp pomnika kwiaty i zapalili znicze. Byli to przedstawiciele Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej, Jan Nowak, Starosta Kazimierski, Marek Juszczyk ,Burmistrz Skalbmierza, przedstawiciele Buskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ,uczniowie i dyrektorzy szkół ,strażacy oraz przedstawiciele innych instytucji. 

Druga część uroczystości odbyła się przed budynkiem Szkoły Podstawowej Numer 1 w Kazimierzy Wielkiej.

Apel  przed pomnikiem uczniów przedwojennej szkoły był wzruszającym przeżyciem dla wszystkich zebranych. Po wystąpieniu Dyrektor Moniki Szaleniec, byliśmy świadkami wspaniale przygotowanej prezentacji słowno- muzycznej dzieci oraz przemówień Judit Rakowski, Adama Bodziocha i Jana Nowaka. Spotkanie na placu szkolnym zakończyła wspólna fotografia przed pomnikiem  dzieci.

Kolejna część wydarzenia odbyła się w Kazimierskim Domu Kultury, gdzie Pani Małgorzata Grabska poprowadziła panel dyskusyjny z racji promocji książki „Wspomnienia” ,autorstwa Samuela Rakowskiego, pochodzącego z Kazimierzy Wielkiej. W panelu uczestniczyli między innymi Judit Rakowski i  Pan Jacek Stawiski ,tłumacz książki , a na codzień pełniący funkcję Dyrektora Muzeum Płaszów w Krakowie. Spotkanie w Kazimierzy Wielkiej zakończył koncert muzyki żydowskiej z elementami flamenco w wykonaniu Magdy Navarette ze swoim zespołem. Druga część tej wspaniałej prezentacji artystycznej odbyła się na scenie przed tężnią w Busku-Zdroju rewelacyjnie przyjęta przez liczną widownię kuracjuszy i mieszkańców Buska.